کر بختیاری
تاریخ .فرهنگ وشعر بختیاری  

صمصام السلطنه

 

 
 
نجف‌قلی خان ، صمصام السلطنه
نجف‌قلی خان ، صمصام السلطنه

نجف‌قلی خان بختیاری از سران ایل بختیاری و دو دوره رئیس‌الوزرای ایران. او فرزند حسینقلی خان ایلخان بختیاری و حاجی بی بی مهرافروز بود و در ۱۲۲۹ متولد شد. پس از مرگ پدر در ۱۲۸۱ از مظفرالدین شاه لقب صمصام‌السلطنه و مقام ایلخانی گرفت. صمصام‌السلطنه در جنبش مشروطه به مخالفان محمدعلی‌شاه پیوست و با برادر خود علیقلی خان سردار اسعد همراه شد. او به همراه سواران مسلح بختیاری اصفهان را تصرف کرد و حکومت اصفهان را در ۱۳۲۶ به‌دست گرفت. در ۱۲۸۹رئیس‌الوزرا شد و تا ۱۲۹۱در این منصب باقی ماند. مسئله اولتیماتوم روسیه برای اخراج مورگان شوستر مستشار امریکایی مالیه در زمان تصدی او پیش آمد. او بر خلاف مجلس از موافقان پذیرش تقاضای روس‌ها بود. او بار دیگر در سال ۱۲۹۷ به مدت چهار ماه به نخست‌وزیری رسید و زمانی که احمدشاه فرمان عزل او را صادر کرد، مدتی حاضر به پذیرفتن نبود و خود را نخست‌وزیر می‌دانست. در انتخابات دوره چهارم مجلس شورای ملی به نمایندگی تهران انتخاب شد. در سال ۱۳۰۰ هنگامی که کلنل پسیان در خراسان قیام کرده بود حکومت خراسان به وی پیشنهاد شد ولی او به خراسان نرفت. در ۱۳۰۸ نیز برای مدتی کوتاه به فرمانداری چهارمحال منصوب و به حل اختلافات در این منطقه مأمور شد. او در سال ۱۳۰۹ در اصفهان درگذشت و در تكيه میرفندرسکی در تخت فولاد اصفهان بخاك سپرده شد.

منبع

Bakhtiari Family

برگرفته از «
[ شنبه ۲۵ خرداد۱۳۸۷ ] [ ۱۲:۵۲ بعد از ظهر ] [ محسن میرزایی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گر ایران زمین بختیاری نداشت####
بر انم که از بخت یاری نداشت
### همه مردمش گرد وشیر اوژنند ### توگویی مگر کوهی از اهنند ×××
این وبلاگ مختص به فرهنگ غنی مردم بختیاری است که در طول تاریخ نقشی بسیار مهم و ارزشمند برعهده داشته اند و همواره در دفاع از پرچم ایران زمین پا به رکاب بوده اند. بنده وظیفه خود دانستم که در گسترش فرهنگ این مردم بی ریا و پر تلاش نقشی هرچند ناچیز داشته باشم.
در معرفی خودم باید ذکر کنم اینجانب محسن میرزایی از طایفه بابادی"عکاشه" هستم و در دانشگاه تربیت مدرس مشغول به تحصیل می باشم و مهمتر از همه شیفته ی تاریخ فرهنگ و تمدن بختیاری ام.
امکانات وب